Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Decembra Jauno Mediķu akadēmijas nodarbība

4. decembrī notika kārtējā Jauno Mediķu akadēmijas nodarbība, kurā runājām par ķirurģiju, konkrētāk, šuvju likšanu.

Sākumā uzzinājām, ka izmanto trīs pirkstu metodi, lai turētu jebkuru instrumentu. Tas nozīmē, ka ar trim vai četriem pirkstiem veidojam atbalsta punktus, lai instrumentu darbība varētu būt precīzāka. Adatturi jātur rokā, kura ir darbojošā (labročiem parasti tā ir labā, kreiļiem- kreisā roka). Pincete jātur līdzīgi kā pildspalva.

Atšķirīgi no vietas , kur jāliek šuves, izšķir dažādu diegu veidus un diametrus. Izmanto absorbējošos un neapsorbējošos diegus, kas nosaka vai diegi būs jāizņem vai nē, tādējādi norādot, kādus diegus lietot atšķirīgās situācijās (ja brūce ir vēdera daļā, acu zonā un citās jūtīgās vietās, tad lieto diegus, kurus nevajadzēs izņemt, lai neradītu papildu kairinājumu). Diegi, kuri absorbējas, nav jāizņem- tie uzsūksies organismā.

Praktiskajā daļā mēs šuvām ar neilona diegu, ādas modelī. Sapratu, ka galvenais ir nesavilkt šuvi par stipru, lai tā varētu savilkt brūci, bet tai pat laikā netraumētu ādu un audus (šādā gadījumā audi var atmirt un tur radīsies melna āda). Arī ļoti vāji nav labi, jo šī brūce slikti savilksies. Svarīgi, lai ādas plātnes abās brūces pusēs būtu cieši klāt, taču ne viena zem otras, jo tad var rasties iekaisums.

Otrajā praktiskās daļas stacijā vienkāršotā ādas modelī, kas patiesībā bija kā stilizēta brūce, šuvām( sējām) šuves ar īkšķa un rādītājpirksta metodi.

Paldies Jauno Mediķu akadēmijai par iespēju pamēģināt praktiski kļūt par ķirurgu un ar savām rokām turēt adatturi un šūt. Mēs visi sapratām, cik ļoti tas var būt neparocīgi pirmajā reizē. Gaidu arī janvāra Jauno Mediķu akadēmijas nodarbību!

                                                                                              Lūcija Mende 12.a

Dalīties ar