Jauno Mediķu akadēmijas 2020./21.m.g. sezona ir noslēgusies. Kopā aizvadītas 19.nodarbības tiešsaistē ZOOM. Visās nodarbībās piedalījies liels skolēnu skaits – vidēji 200 dalībnieki, tai skaitā RSU Jauno Mediķu akadēmijas Valmieras Valsts ģimnāzijas filiāles dalībnieki. Visas nodarbības iesākušās ar RSU Medicīnas fakultātes prodekāna doc.Ingusa Skadiņa ievadvārdiem.
Aprīlī norisinājušās trīs nodarbības. 8.aprīļa nodarbības tēma bija Pediatrija, kuras laikā profesore Dace Gardovska minēja, ka pediatrija ir viens no pieprasītākajiem virzieniem rezidentūrā. Profesora stāstīja, cik svarīgas ir bērna mūža pirmās 1000 dienas – tās ir cilvēka mūža veselības un labklājības pamats, kā arī uzsvēra mātes un zīdaiņa savstarpējās pieķeršanās lomu, lai bērns attīstītos sociāli un emocionāli veselīgi. Savukārt profesore Jana Pavāre dalījās ar pavisam jaunu pētījumu – bērnu saslimstību ar Covid – 19 Latvijā. Pētījumi liecina, ka bērniem ir ļoti dažādi šīs slimības simptomi, piemēram, temperatūra, galvassāpes, caureja, muskuļu sāpes, kakla sāpes, nogurums. Pie tam, daļai bērnu, dažu nedēļu laikā pēc viegli pārslimotas vai pat asimptomātiskas Covid – 19 gaitas, vīruss izsaucis organisma reakciju, kad bērna imūnsistēma sāk cīnīties pret pašu organismu. Tāpat vairākus mēnešus pēc pārslimošanas, bērniem var saglabāties izteikts nogurums, galvassāpes, koncentrēšanās grūtības.
15.aprīlī Elīnas Runces un Darijas Logvinovas vadītā nodarbība bija par Infektoloģiju. Galvenais akcents nodarbībā bija HIV/AIDS infekcija, uzsverot, ka Latvija diemžēl pēdējos gados ir 1.vietā Eiropā pēc jauno HIV inficēto gadījumu skaitā gadā. Linda Celma dalījās ar plašu informāciju par infekcijām, kuras var iegūt no mājdzīvniekiem un ērcēm.
29.aprīļa tēma bija Ķīmijas loma medicīnā, nodarbību vadīja Mihaels Haļitovs. Lektors stāstīja, ka ķīmija medicīnā ir saistīta ar dezinfekciju, asins analīzēm, injekcijām, zāļu ražošanu, vielu normām organismā, uzturu, ķīmijterapiju, darba drošību un aizsardzību, utt. Protams, pati svarīgākā viela organismā ir ūdens, bet tāpat M.Haļitovs stāstīja par sālskābes lomu kuņģa sulas sastāvā, sausā ledus izmantošanu vakcīnu uzglabāšanā, nodrošinot “ – 80 ° ”, par joda izmantošanu dezinfekcijā, šķidrā slāpekļa izmantošanu kārpu piededzināšanā. Tāpat lektors uzsvēra, ka ikdienā, izmantojot jebkurus ķīmiskos līdzekļus, svarīgi pēc tam ir kārtīgi nomazgāt rokas, lai vielas nenokļūst acīs un mutē.
Maijā norisinājās divas Jauno mediķu akadēmijas nodarbības. 6.maijā – Fizika medicīnā, kurā Didzis Lauva, Ansis Ēcis, Jevgenijs Proskurins stāstīja par Skaņu.
Bet 13.maija noslēguma nodarbības tēma bija Neonatoloģija. Neonatologs ir bērnu ārsts, kas specializējas jaundzimušo aprūpē un ārstēšanā (jaundzimušais ir bērns līdz viena mēneša vecumam). Tāpat neonatologs specializējas arī priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpē. Anete Šperberga un Sabīne Kovale stāstīja, ka mūsdienās, pateicoties medicīnas sasniegumiem, bērniņš var izdzīvot arī, ja piedzimis ir 22.grūtniecības nedēļā, sverot vien aptuveni 500 gramus (parasti grūtniecība ilgst vidēji 40 nedēļas, bērniņa svars piedzimstot, vidēji ir aptuveni 3600 grami). Linda Ločmele pastāstīja par jaundzimušā pareizu aprūpi, bet Kate Anohina par krūts barošanu un jaundzimušā ēdināšanu.
Paldies I.Skadiņa k-gam par interesantajām un daudzveidīgajām nodarbībām šajā sezonā.
Aktīvākie un čaklākie dalībnieki saņems RSU Jauno Mediķu akadēmijas sertifikātus un suvenīrus.
Divpadsmitajiem, lai veiksmīgi eksāmeni un nākamais mācību gads jau ir studentu kārtā, bet pārējiem – uz tikšanos nākamajā sezonā!!!
Skolotāja Indra Vēvere