Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Vai ledus var būt sauss?

19.marta Jauno ķīmiķu skolas nodarbībā eksperimentējām ar sauso ledu (cietu ogļskābo gāzi).  Nodarbība sākās ar lekciju un 2 maziem  eksperimentiem, kas piesaistīja uzmanību šīs nodarbības tēmai – sausajam ledum. Pasniedzējs Āris demonstrēja eksperimentu ar sauso ledu, ieberot sauju sausā ledus traukā un pārlejot to ar ūdeni. Notika reakcija, kurā izdalījās gāze, kas radīja biezu miglas efektu. Tas aizrāva visus jaunos ķīmiķus!  

Pēc lekcijas pievērsāmies praktiskajam darbam laboratorijā, kur paši varējām veikt eksperimentus un darboties ar sauso ledu. Visiem zināms, ka vielas molmasu var iegūt no ķīmisko elementu periodiskās tabulas, bet mums bija iespēja noteikt praktiski oglekļa(IV) oksīda molmasu. Šim nolūkam svērām sauso ledu, tvaicējām to un atkal svērām, veicām aprēķinus, kas nebija nemaz tik vienkārši, un rezultātā bijām priecīgi, ka esam veikuši darbu diezgan precīzi, jo relatīvā kļūda bija tikai 1,7%.

Mūsuprāt, šī nodarbība bija ļoti aizraujoša, jo varējām uzzināt interesantus faktus par sauso ledu, kā arī to sajust un izpētīt tuvāk. Šajā nodarbībā varējām iegūt prasmes, kas noderēs pētniecisko darbu veikšanai arī turpmāk.

Paldies, par brīnišķīgo nodarbību! Ar nepacietību gaidīsim nākamo!

Paula un  Sintija 10.c klase

Dalīties ar