Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Vēstures stunda “Aizliegtais 18. novembris”

Sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas dienu, Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļas darbinieki sagatavoja jaunu nodarbību „Aizliegtais 18. novembris”. Nodarbība paredzēta 9. – 12. klašu skolēniem, tās ilgums – 50 līdz 60 minūtes, un tā notika tiešsaistē no 8. līdz 17. novembrim platformā Zoom. 

No Valmieras Valsts ģimnāzijas šajās stundās piedalījās skolēni no 9.b, 9.c, 11.c un 12. a klasēm.

Mūsdienu jauniešiem 18. novembris visdrīzāk saistās ar brīvdienu, svētkiem, svecītēm, salūtu, karogiem, taču padomju okupācijas gados, totalitāra režīma apstākļos, šo datumu, Latvijas Republikas simboliku, ievērojamas personības un kultūras sasniegumus bija aizliegts godināt un pieminēt, informācija par tiem bija sagrozīta vai pat slēpta.

Nodarbības ievadā skolēni uzzināja, kā Latvijas neatkarības laika brīvību nomanīja padomju okupācija, noskaidroja, kas ir totalitāra valsts un kā tā ietekmēja cilvēku dzīvi.

Nodarbības laikā mēģināja rast atbildes uz jautājumiem:

Kāpēc  Liepājā, Krāslavā, Alūksnē un cituviet jaunieši pēc kara dibināja slepenas organizācijas, kas izdeva žurnālus un skrejlapas, atgādinot par Latvijas neatkarību, un kas ar viņiem notika?

Kāpēc Padomju Latvijas varas iestādes un represīvās struktūras vajāja un arestēja cilvēkus par svecīšu un ziedu nolikšanu Rīgas Brāļu kapos un Meža kapos? Kāpēc Latvijas karoga uzvilkšana radiotornī bija noziegums, par ko 1. kursa students tika notiesāts ar septiņiem gadiem lēģerī?

Kas ir nevardarbīgā pretošanās un vai tai ir jēga? Kas ir disidenti un kas viņiem deva drosmi? Kas notika ar cilvēkiem, kuri Latvijas brīvības ideju saglabāja okupācijas apstākļos?

Nodarbības vadītāji diskutēja ar skolēniem par vērtībām, par drosmi un bailēm, par meliem un patiesību, par LATVIJU toreiz un tagad, jo nodarbības tēma nav tikai vēsture – kopā mēģināja saprast, ko mūsdienu jaunietim nozīmē Latvijas brīvība un simboli.

Nodarbībā izmantoti muzeja krājuma materiāli – atmiņas, video, dokumenti un fotogrāfijas, kā arī citi materiāli.

Dalīties ar