Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

VVĢ izzina ilgtspējīgu transportu laimīgajā Somijā

Vai zinājāt, ka ANO ekspertu pētījumā, kas veikts 146 pasaules valstīs, noskaidrots, ka planētas laimīgākā valsts jau piekto gadu pēc kārtas ir Somija? Lai atklātu šis ziemeļu valsts noslēpumu no 9.-15.maijam mūsu skolas 11.a klases skolēni Lauma Bērziņa, Aurēlija Aizupiete, Ainārs Melderis un Kristaps Ādamsons devās un Forsas vidusskolu. Vizīte notika ERASMUS+ projekta GAYA ietvaros. Ar skolēniem kopā devās skolotājas Inga Savicka un Madara Vīre.

Iepazināmies ar Somijas skolu, izglītības sistēmu. Tā ir viena no labākajām pasaulē. Iespējams, te arī slēpjas laimīgu cilvēku noslēpums. Mums bija iespēja prezentēt savus pētījumus par ilgtspējīgu vidi Valmierā un mūsu skolā; uzzinājām, kā transporta ilgtspējas jautājumus risina Somijā, Itālijā, Beļģijā, kā arī Franču Polinēzijā un Francijā.

Tiekoties ar Forsas pilsētas mēru, noskaidrojām tās vēsturi un šodienas aktualitātes. Īpaši prātā palicis mēra teiktais, ka “Parasti visādas stratēģijas tiek rakstītas, uzrakstītas un noliktas plauktā, bet mēs tā nedarām, mēs šo stratēģiju mērķtiecīgi īstenojam, jo 2050.gadā Forssa būs no atkritumiem brīva pilsēta.”

Turku ir bijusī Somijas galvaspilsēta. Tajā  apmeklējam Jūras muzeju, izložņājam pagājušā gadsimta 50-tajos gados būvētu kuģi. Redzējām arī Turku pili, kura celta vienā laikā ar mūsu Cēsu pili. Iepazinām arī

atkritumu pārstrādes uzņēmumu, kur, līdzīgi kā pie mums SIA ZAAO cilvēki var atvest un nodot savus atkritumus pārstrādei. Sapratām, cik daudz vēl nepieciešams darīt, lai ieviestu aprites ekonomiku.

Helsinki paliks prātā ar tās slavenajām baznīcām – klintī cirsto Temppeliaukio baznīcu un balto cēlo Helsinku katedrāli. Savukārt, Somijas daba pārsteidza ar skaisto dabu – jūru, ezeriem un mežiem.

Pavasarī mūs apciemoja vienīgais un īstais Joulupukki – Ziemassvētku vecītis.

Tu neesi bijis Somijā, ja neesi bijis somu saunā, tāpēc nedēļas noslēgumā piedzīvojām somu sauna ar peldi ezerā.

Aurēlija Aizupiete

Brauciens uz Somiju mani patīkami pārsteidza. Ar klasesbiedriem ceļš nebija garlaicīgs, un mūs visus ļoti laipni uzņēma – jau pirmajā vakarā pavadījām laiku ar beļģu jauniešiem. Turpmākās aktivitātes nemaz nebija vienmuļas, jo gan lekcijas, gan grupu darbi, gan ekskursijas bija piepildītas ar svarīgu, interesantu informāciju par vidi un tās uzlabošanu, kā arī iespēju iepazīties ar kolosāliem skolēniem.

Visvairāk atmiņā paliek viesošanās Turku pilī, nevis redzētais, bet gan tas, ko man pastāstīja vietējā somiete. Viņa interesējas par vēsturi un teica, ka pilī esot ieslodzītā elkoņu nospiedumi pie loga, pa kuru viņš esot visu dienu skatījies uz savu mīļoto.

Protams, iegūtie draugi ir liels pluss šim projektam. Biju pārsteigta, ka mēs visi, nākot no tik dažādām vietām ar savām kultūrām un uzskatiem, spējām tik labi saprasties. Joprojām uzturu kontaktu ar meitenēm no Itālijas, un nevaru sagaidīt, kad iepazītās somietes brauks viesoties uz Latviju. No sirds iesaku tiem, kam ir interese un iespēja piedalīties šāda veida projektos – to darīt.

Lauma Bērziņa

Somijas brauciens prātā vislabāk paliks ar vakara sarunām gan ar latviešiem, gan beļģiem, itāļiem un somiem, kā arī kāršu spēlēm. Pārsteidzoši, cik ātri pārējie iemācījās spēlēt Duraku, jo man teica, ka to esot ļoti sarežģīti iemācīt.

Bijām arī Turku, tā noteikti ir viena no skaistākajām pilsētām, ko esmu redzējusi. Tur apskatījām Turku pili, uzzinājām daudz jauna par Somijas vēsturi, piemēram, man pilnīgs jaunums bija tas, ka Somija kādreiz bija Zviedrijas sastāvā. Ieguvu jaunus draugus, ar kuriem pagaidām vēl uzturu kontaktus.

Es noteikti ieteiktu visiem piedalīties līdzīgos projektos, lai uzlabotu komunikācijas prasmes, iegūtu jaunas zināšanas par citu valstu kultūru un īpatnībām, globālām problēmām, piemēram, klimata pārmaiņām, iegūtu pieredzi un draugus. Ieteiktu arī šādos projektos nekautrēties un iepazīties ar citiem, jo tā var paplašināt savu redzes loku.

Kristaps Ādamsons

Iespaidi par braucienu uz Somiju projekta GAYA Erasmus+ ietvaros bija pozitīvi, pārsteidza jauniešu zināšanas pasaules ilgstpējības jomā. Skolēni izteica savus uzskatus, domas un risinājumus, lai padarītu planētu ilgtspējīgu. Visi sadarbojās un aktīvi iesaistījās diskusijās pat, ja ne tik labi prata angļu valodu.  Ierodoties skolā, mūs sadalīja pa grupām un parādīja skolu. Tas palīdzēja salauzt ledu un deva ierosmi veidot sarunas. Vēlāk sākās darbi grupās, kuri atkal iedrošināja komunicēt vienam ar otru. Šos darbus prezentējām citām grupām, kurus pēc tam kopīgi apspriedām.

Pati Somija, ar savu zaļo domāšanu, ļoti pozitīvi pārsteidza, jo ierodoties, varēja uzreiz redzēt, kā pilsētā ir izkārtoti publiskie transporti-hibrīdautobusi, tramvaji un metro- viss, lai cilvēki mazāk izmantotu savas personīgās mašīnas. Arī šķidrumu iepakojumi (stikla, plastmasas) bija ar depozīta zīmēm, kur atmaksas cena bija 40 centi, kas motivē cilvēkus šķirot atkritumus. Ekskursija uz atkritumu pārstrādes centru atklāja, kā Somijā cilvēki paši ved savus šķirojamos atkritumus uz pārstrādes centru, kur paši sašķiro pa konteineriem, kurus tālāk ved uz pārstrādi, dažus no šiem atkritumiem pārdod firmās kuras tos pārstrādā un ražo jaunus izejmateriālus, dažus pārstrādā par kurināmo, lai iegūtu siltuma un elektroenerģiju.

Galu galā es noteikti ieteiktu visiem šādu projekta pieredzi, jo tā bija izglītojoša, palīdzēja saprast citu tautību uzskatus un, protams, izveidot jaunas draudzības un kontaktus.

Ainārs Melderis

Mani pārsteidza maizes cenas un pudeļu depozīta maksa. Atmiņā noteikti paliks lekšana ezerā pēc pirts un klintis, ko novēroju, braucot gar ceļu. Vislabāk atcerēšos to, kā mācījām somiem, beļģiem un itāļiem, kā spēlēt kāršu spēles.

Par skolu atcerēšos to, ka mums teica, ka tur mācoties ap 400 skolēniem, kaut gan skolā maksimums redzēju kādus 30 skolēnus. No ekskursijām atcerēšos kuģu muzeju Turku, tik žēl, ka izskrējām visam cauri.

Noteikti ieteiktu citiem skolēniem izmantot šādas iespējas un aizbraukt uz ārvalstīm, lai iepazītu citas kultūras, redzētu ko skaistu, neredzētu un lai izietu ārā no savas komforta zonas.

Dalīties ar