Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Ziemeļvalstu dienas Valmieras Valsts ģimnāzijā

Ziemeļvalstu dienas Valmierā sāksies 11.oktobrī, kad Dānijas vēstnieks Hanss Brasks, Norvēģijas vēstnieks Kristians Ēdegors, Somijas vēstniece Rīta Korpivāra, Zviedrijas vēstniece Annika Jagander, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons un Dānijas Kultūras institūta Baltijas valstīs direktors Simons Drevsens Holmbergs tiksies ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Jāni Baiku un Valmieras pašvaldības pārstāvjiem, lai runātu par savstarpējo kontaktu pilnveidošanu un reģionālās sadarbības veicināšanu. Pēc šīs tikšanās Ziemeļvalstu delegācija dosies iepazīt Valmieras pilsētu, mēra vadītā ekskursijā.

Pēcpusdienā Ziemeļvalstu delegācija apmeklēs Valmieras Valsts ģimnāziju, lai tiktos ar skolēniem un pārrunātu dažādus aktuālus sociāli politiskus jautājumus par globālās migrācijas tendencēm un Ziemeļvalstu-Baltijas valstu sadarbību. Skolēni nedēļas garumā būs skatījušies dažādas Ziemeļvalstu filmas, kas būs pamats diskusijām.

99% Honest / 99% Ærlig / 99% godīgs
Dokumentālā filma, 2008, Norvēģija
Režisors Rune Denstad Langlo

“Ja tu saki, ka esi 99% godīgs, tad tu esi simtprocentīgi godīgs, sakot, ka esi 99% godīgs.”

Jaunieši Emīrs, Amina, Hadži un Asads ir hip-hop grupas “Apvienotās minoritātes” dalībnieki. Filma seko jauniešu mūzikas gaitām gan viņu baltās, gan nebaltās dienās.

Asads ir pakistāniešu izcelsmes puisis, kurš vēlas uzrakstīt dziesmu par Oslo rajona Grenlannes ielām, kurās viņš ir uzaudzis.

Emīrs nokļuvis Norvēģijā kā bēglis no Bosnijas kara laikā. Viņš domāja, ka Norvēģijā dzīvo tikai gaišmataini cilvēki, taču pirmais, ko viņš ieraudzīja bēgļu uzņemšanas centrā, bija kautiņš starp diviem somāliešiem.

Hadži ir no Irākas un viņš uzskata, ka zina vairāk svešvārdu nekā Asads. Viņaprāt labāk ir būt pieklājīgam nekā “wannabe” gangsterim.

Amina no Ugandas mācās vidusskolā mūzikas novirziena klasē un cer, ka viņu izvēlēsies viena no lielākajām mūzikas ierakstu kompānijām.

Sekojot hip-hop grupas dalībniekiem gada garumā, tuvās sarunās iepazīstam viņus kā burvīgus un atvērtus jauniešus. Viņi visi ir dažādi, taču viņus visus vieno aizraušanās ar mūziku un vēlme atrast savu vietu un identitāti, kad ir jārēķinās arī ar dažādām prasībām no draugiem, ģimenes un Norvēģijas sabiedrības. Šī filma sniedz nelielu ieskatu mūsdienu Norvēģijā negaidītā un sirsnīgā veidā.

Zviedru filma “Jaukie cilvēki” (Nice People) ir stāsts par jaunu cilvēku grupu no Somālijas, kas bēgot no kara ir nonākuši Zviedrijā. Ar vietējā uzņēmēja palīdzību viņi izveido pasaulē pirmo somāliešu bendija komandu, kas viņus aizved aizraujošā ceļojumā līdz Sibīrijai. Filmas stāsts ir par rasismu, bailēm no svešā un drosmi pamēģināt darīt kaut ko tādu, ko neviens cits vēl nav darījis.

Dāņu filma THE COMMUNE

Ēriks un Anna ir augstskolas pasniedzēji. Viņiem ir sapnis. Kopā ar meitu Freju viņi dzīvo Ērika lielajā villā, kas atrodas prestižā rajonā Kopenhāgenā, radot paši savu savu kopienu. Filma ir par ģimeni, skatītājs piedalās mājas sapulcēs, vakariņās un ballītēs. Tas ir stāsts par draudzību, mīlestību un kopābūšanu, dzīvi zem viena jumta. Filma atklāj vienas paaudzes stāstu – tas ir smalks, aizkustinošs un skumīgs. Filma ir atzīšanās mīlestībā ideālistiem un sapņotājiem, kuri ir attapušies dzīves realitātē.

Somu filma ”Negaidītais ceļojums” (2017)

Režisors: Samuli Valkama

Moderna ceļojumu filma par draudzību, kas nojauc robežas.

Veiko ir vecs rasistiski noskaņots vīrs, kurš vada savas vecumdienas pilsētas nomalē daudzdzīvokļu mājā, kura ir pilna ar dažādu ādas krāsu bēgļiem un imigrantiem.  Kamals ir 17 gadus vecs zēns, kuram ir apriebusies dzīve Somijā un kurš sapņo pārcelties uz Nairobi pie sava tēva. Vienīgā problēma ir tā, ka viņam nav darba un arī nauda lidmašīnas biļetei.  Veiko ir slims, un ir nolēmis braukt un nomirt savā vasaras mājiņā, kas atrodas 300 km no Helsinkiem. Veiko nolīgst Kamalu, lait tas aizved viņu uz vasaras māju, pa ceļam pieturot dažās vietās. Izrādās, ka Veiko un Kamalam ir līdzīgas problēmas ģimenē. Ceļojuma laikā Veiko un Kamals sāk labāk saprasties, un abi daudz ko iemācās viens no otra.

Dalīties ar