Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Baltijas jūras projekta Vasaras skola 2019

Ja kādam šķiet, ka brīvlaikā skolēni un skolotāji tikai atpūšas, tad viņš maldās. Tā kā esam Baltijas jūras projekta skola jau vairākus gadu desmitus, tad mums vienmēr ir saistošas aktivitātes un pasākumi, ko šis projekts piedāvā, un ne reizi vien tās notiek brīvlaikos.

Šovasar projekta vadītāja Liene Zeile aicināja Rūjienas vidusskolas komandu uzņemt semināra “BSP Vasaras skola 2019” dalībniekus pie sevis. No 26. līdz 28.jūnijam Rūjienā viesojās septiņu Latvijas Baltijas jūras projekta skolu komandas, lai pētītu vidē notiekošus procesus, lai apgūtu jaunas prasmes, iepazītu kultūrvēsturiskas vietas, lai iegūtu jaunus draugus, un vienkārši jauki pavadītu laiku.

Rūjiena ir bagāta ar savu vēsturi, ar kultūrvēsturiskiem objektiem. Lai ar tiem iepazītos, tika izmantota interaktīva ekskursija “Rūjiena vakar, šodien, rīt”, kurā dalībnieki, izmantojot mobilo aplikāciju actionbound, varēja paskatīties uz Rūjienas nozīmīgām vietām no mūsdienu un vēsturiskā skatupunkta. Lai interesantāk, tika piedāvāti arī dažādi grupu uzdevumi. Visi veiksmīgi finišēja pie SIA “Rūjienas saldējums”, kur jaukā atmosfērā varēja degustēt jauno produktu – “Mini Melts” bumbiņas.

Viena no BSP programmām ir “Upes”. Un šīs Vasaras skolas galvenā tēma bija dabisko ūdenstilpju kvalitātes noteikšana ar bioindikācijas metodi. Pētījām Rūjas upes kvalitāti, izmantojot gan augus, gan ūdens dzīvniekus. Kāds pirmo reizi ieraudzīja varžu oliņas, kāds – ūdens skorpionu, kāds – viendienītes un vēl daudzus citus upju iemītniekus. Sugu daudzveidība bija ievērojama, un visi ar azartu mēģināja noteikt to sugu. Te palīdzēja gan mikroskopi, gan binokulārs, gan dzīvnieku sugu noteicēji, gan skolotāju palīdzība.

Pētīt var dienā gaismā, un pētīt var arī tumsā. Interesanta bija nakts ekspedīcija “Kājām gaisā”. Pie mums viesojās bioloģijas doktors un sikspārņu pētnieks Viesturs Vintulis. Viņš ļoti interesanti un saistoši stāstīja par sikspārņu populāciju, par sikspārņu uzvedību, sugām. Protams, visi gaidīja šīs nodarbības otro daļu (pēc saulrieta), kurā braucām uz Endzeles muižu, lai ar īpašu ultraskaņas sensoru palīdzību saklausītu sikspārņu izdotās skaņas, pēc kurām var noteikt to sugu. Kad pirms semināra skolotāja Anda Deksne apjautājās bijušajiem Jeru skolas darbiniekiem par sikspārņu koloniju Endzeles muižā, viņi par to brīnījās, bet Viesturs Vintulis apgalvoja, ka sikspārņi īpaši nemēdz mainīt dzīvesvietu, un, ja pirms desmit gadiem tie te bijuši, tad arī tagad jābūt. Un tiešām! Redzējām, kā viens pēc otra no mazas spraudziņas jumta korē, baroties izlido sikspārņi. Saskaitījām ap 20 sikspārņus, noteicām trīs sikspārņu sugas.

Iepazināmies arī ar vietējiem uzņēmējiem Ķoņu dzirnavās, kur apstrādā aitu vilnu un ražo daudzveidīgus izstrādājumus no jēlvilnas: dziju, segas, spilvenus, u.c., maļ graudus un cep garšīgu maizi, ražo enerģiju.

Semināra gaitā dalībnieki veica arī dažādus radošus uzdevumus un piedalījās komandu saliedēšanas aktivitātēs, kā arī pilnveidoja savas prezentēšanas prasmes, apkopojot darba grupu rezultātus.

Vasaras vidū, kad visapkārt augi zied košās krāsās, varam izmantot tos zīmēšanai. Nodarbībā “Augu atspulgi” veidojām grāmatzīmi – koku lapu formas krāsojām ar dažādiem augiem. Visiem izdevās lieliski, un katrs uz mājām aizveda sev līdz jau gatavu grāmatzīmi.

Savukārt profesionālas fotogrāfes Ineses Kalniņas vadībā (kura izrādās ir mūsu skolas absolvente) varējām apgūt aplikācijas snapseed iespējas, veidot interesantus attēlus, izmēģināt “noķert” sajūtas dabā. Pēc pasniedzējas ieteikuma, daži skolēni savas fotogrāfiskās noskaņas saistīja ar Imanta Ziedoņa dzeju. Un rezultāts – patiešām brīnišķīgs!

Semināra noslēgumā skolēni apkopoja savus iespaidus par semināru vārdu gleznu, viktorīnu, dzejoļu un prezentāciju formā. Rezultātā bija interesanti klausīties skolēnu veidotos, apkopotos radošos darbus, kuros atspoguļoti gūtie iespaidi, emocijas, jauniegūtās prasmes.

Braucam aši

Sauli vasarā saņemt

Pagaidi

Rau, skaties

Ūdenī skrien dzīve

Jau pienāca brīdis

Ir atkal šogad BSP

Es un tu, mēs esam šeit

Nav laika domāt daudz

Ā, bet ar zināšanām dodamies tālāk

Evelīna Elva Sirmā, Annija Karitone

Dalīties ar