Erasmus+ projekta GAYA skolēnu un skolotāju tikšanās notika 1.-7. maijam pilsētā Civitanova Marshe. Projekta vizītē piedalījās delegācijas no Somijas, Beļģijas, Francijas, Itālijas un Latvijas. Šoreiz galvenā tematika tika veltīta pārtikas saiknei ar klimata izmaiņām. Skolēni bija sagatavojuši daudzveidīgas prezentācijas gan par eko marķējumiem, gan par pārtikas atkritumu problēmu, gan par ēšanas paradumiem un to saikni ar globālo sasilšanu. Skolēniem bija lieliska iespēja komunicēt ar citu valstu jauniešiem, strādājot grupās un meklējot risinājumus ilgtspējīgai attīstībai.
Interesants pasākums bija jauniešu parlamenta prezidenta vēlēšanas, kurā mūsu Mārcis ieguva viceprezidenta titulu.
Itāļu kolēģi bija sagatavojuši daudzveidīgu programmu – varējām iepazīt kultūrvēsturisko Urbino vecpilsētu un sajust vēsturisko mākslas elpu Ascoli vecpilsētā.
Ko par braucienu saka paši skolēni?
Vilis
Mani ļoti pārsteidza itāļu viesmīlība un tas, cik skaista ir Itālijas daba. Mani izbrīnīja Itālijas kalni ar savu krāšņumu. Kā arī man ļoti atmiņā ir palicis tas, cik viegli varēja pieiet pie cilvēkiem un uzsākt sarunas, un šādā veidā beigu beigās bija iegūti tik ļoti daudz labu draugu, ka pēc dažām kopā pavadītām dienām bija ļoti grūti atvadīties. Protams, tagad vēl joprojām ar daudziem no viņiem uzturu kontaktus. Es ieteiktu katram skolēnam, kam ir spējas un vēlme runāt angliski, pieteikties šajā brīnišķīgajā projektā. Jo tā ir laba iespēja paplašināt savu dzīves skatījumu, kā arī laba iespēja iegūt daudz jaunu draugu dažādās valstīs.
Alīna
1.maijā mēs, 4 skolēni no 11.a klases, devāmies braucienā uz Itāliju Erasmus+ GAYA projekta ietvaros. Šīs nedēļas laikā mēs iepazinām daudz jaukus un inteliģentus cilvēkus, kurus tagad varam saukt par saviem draugiem. Mēs ļoti satuvinājāmies, īpaši vakaros pēc nodarbībām dodoties kopīgās pastaigās, un kopīgajās spēlēs.
Interesanti, ka Itālijas skolās vērtēšana un atzīmju izlikšana ir atšķirīga (darbi tiek vērtēti no 4 līdz 10), patika skolas arhitektūra – skola bija ļoti gaiša un saulaina.
Sadalītajās darba grupās no sākuma bija sarežģīti komunicēt, jo visi tomēr labi nezina angļu valodu, bet ar Google tulkotāja palīdzību beigās visi varējām komunicēt savā starpā.
Man ļoti patika Itālijas pilsētiņas kalnos – tās ir vēl skaistākas nekā es domāju. Es personīgi, turpināšu sazināties ar projektā iegūtajiem draugiem, kuri man jau tagad pietrūkst.
Mārcis
Ceļojums uz Itāliju bija patiešām jautrs un acis atverošs. Es tiešām biju pārsteigts, ka visi projekta dalībnieki bija ļoti draudzīgi un runīgi. Bija patiešām interesanti apskatīt Itāliju – īpaši kalnainās ainavas, mūsu pierastā Latvijas ainava ir ļoti atšķirīga. Bija interesanti doties uz Itālijas muzejiem un uzzināt par to vēsturi. Man ļoti patika redzēt un uzzināt vairāk par itāļu kultūru, jo tā ļoti atšķiras no mūsējās. Visvairāk mani pārsteidza tas, cik silts tur bija salīdzinājumā ar Latviju.
Pats jautrākais laiks mums bija pēc nodarbībām skolā, kad spēlējām kāršu spēles savā viesnīcā vai devāmies pastaigās, jo varēja parunāties un iepazīties ar citiem skolēniem. Es ieteiktu visiem pārējiem skolēniem izmantot iespējas doties uz citām valstīm un runāt par svarīgām globālām problēmām, jo tas mūs visus vieno neatkarīgi no tā, no kurienes mēs nākam.
Līga
Mani pārsteidza tas, ka jauniešiem no dažādām valstīm ir ļoti atšķirīgas angļu valodas zināšanas. Galvenokārt tie pārvaldīja franču valodu, kuru es nemāku, tāpēc ar to cilvēku daļu man bija ļoti sarežģīti komunicēt. Šīs grūtības visvairāk atspoguļojās grupu darbā, jo mūsu grupā vairākuma pamatvaloda bija franču, tāpēc viņi runāja franciski un necentās ieklausīties cilvēkā, kas runā angliski. Jāsaka, ka man izdevās izveidot draudzību ar vienu somu meiteni. Mums izveidojās ļoti labs kontakts un es domāju, ka mēs sazināsimies arī turpmāk.
Kā arī mani pārsteidza tas, ka Itālijā bija ļoti daudzveidīgas picas – es nevarēju iedomāties, ka uz picas šķēles var atrasties valrieksti, frī kartupeļi.
Man ļoti patika ekskursijas. Visvairāk man patika Pinacoteca Civica Ascoli Piceno mākslas muzejs. Tajā varēja aplūkot dažādu mākslinieku gleznas un skulptūras. Man ļoti patika Ugolino Panichi skulptūra Ritratto della Contessa Lara, portrait of Countess Lara un Francesco Vitalini gleznotāja darbs Monte Mario. Tā kā pati spēlēju vijoli, mani ļoti patīkami pārsteidza vijoļu ekspozīcija, tas bija kaut kas īpašs! Kā piemērus varu nosaukt, piemēram, Ferdinando Sacconi vijoli, 1927, Giuseppe Stefanini vijoli, 1962, un bija iespēja apskatīt vēl daudzus citus vijoļu eksponātus. Bija ļoti interesanti iepazīt nedēļas laikā šīs trīs skaistās Itālijas pilsētas: Civitanova Marche, Urbino, Ascoli Piceno.
Īpašs pagodinājums bija runāt darba grupas vārdā par tēmu ”Ātrā ēdināšana vai mazie ilgtspējīgie uzņēmumi, apzināta produktu izvēle” noslēguma konferencē, kas notika pilsētas municipalitātē, kura tika raidīta arī tiešraidē.
Skolā, kas mūs uzņēma, ir arī mākslas novirziens. Tas piešķīra šim braucienam unikālu iespēju satikt daudzus jaunus topošos māksliniekus, dizainerus. Es noteikti ieteiktu citiem iesaistīties šāda veida projektos, jo var uzlabot savas valodas zināšanas, iepazīt jaunus cilvēkus, apskatīt jaunas vietas.
Līga Āboliņa, Alīna Zaduņenko, Mārcis Zušmanis, Vilis Tiltiņš