Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Erasmus+ projekta GAYA tikšanās Beļģijā

Jau otro gadu Valmieras Valsts ģimnāzija ir iesaistījusies Erasmus+ projektā ‘Global Alternatives for Young Actors.’  Pandēmijas dēļ pagajušā gadā mūsu partnerus bija iespēja satikt ZOOM tikšanās reizēs. Visā Eiropā pieaugot vakcinēšanās apjomam, šoreiz no 9. līdz 15. oktobrim tika organizēta klātienes tikšanās Komiņā- Varnetonā (Comines-Warneton) Beļģijā.

Šajā pasākumā piedalījās 11.a klases skolēni Sintija Ulme, Alīna Paula Ķirse, Jānis Biernis un Roberts Bleikšs. Viņiem līdzi devās skolotājas R. Skara-Mincāne un A. Deksne.

Šī semināra galvenais mērķis bija diskutēt un meklēt risinājumus ilgtspējīgas dzīvošanas vides nodrošināšanai dažādās pasaules vietās. Skolēni darbojās grupās, modelējot mājas gan sniegotos apvidos, gan tuksnešos. Apsprieda potenciālos vides riskus – plūdus, cunami viļņus, sausumu, lavīnas.

Turpmākās projekta tikšanās reizes tiks veltītas darbam ar citiem ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem.

11.a klases skolēna dalās savos iespaidos:

Roberts Bleikšs:  ‘Beidzot pienāca diena, kurā devāmies uz Beļģiju, lai ar jauniešiem no visas Eiropas diskutētu par klimata aktualitātēm. Nedēļas sākumā devāmies uz Briseli, lai to apskatītu un lai piedalītos klimata protestā. Brisele atstāja ļoti pozitīvu iespaidu, jo, manuprāt, Briseles vecpilsēta ir Vecrīga nākamajā līmenī. Ļoti iespaidīgs bija arī protests. Vairāki tūkstoši vienotu cilvēku, kas cīnās par mūsu planētu.

Vēlāk sekoja aktīvas darba dienas, kurās risinājām klimata problēmas un meklējām inovatīvus zaļa mājokļa risinājumus. Diskusiju gaitā uzzināju par klimata problēmām dažādos reģionos un kā veidojas klimata problēmu ķēde, kā arī uzlaboju angļu valodas prasmes.

Vēl devāmies apskatīt Brigi, kuru dēvē par ziemeļu Venēciju. Tā ir pilsēta, kurai nākas sadzīvot ar klimata pārmaiņām, jo lielu daļu veido kanāli. Pēc manām domām, ļoti skaista un interesanta pilsēta. Noteikti ieteiktu tajā izbraukt ar kanālu kuģīti. Pēdējā dienā pirms lidmašīnas reisa aplūkojām arī Eiropas Parlamenta muzeju, kura ekspozīcija bija interaktīva un pieejama latviešu valodā. Un tad jau ar labi padarīta darba sajūtu un pozitīvām emocijām devāmies mājup.’

Sintija Ulme: ‘Vienā nedēļā tik daudz jauna piedzīvots, atklāts un uzzināts. Pati pirmā lieta, ko izdevās piedzīvot šīs nedēļas laikā, Biseles apskate un protesta gājiens par klimatu. Manuprāt, šī ir pieredze, kuru es nekad neaizmirsīšu, jo šī bija pirmā reize, piedaloties protestā, un iespēja izteikt viedokli par tik svarīgu un nopietnu tēmu kā klimata pārmaiņas.

Nākamajā dienā izdevās tuvāk  iepazīties ar pārējiem skolēniem no šī projekta. Baudīt brīnišķīgas pusdienas beļģu skolas restorānā kopā ar savu grupu, kura ietvēra skolēnu no katras valsts – Beļģijas, Itālijas, Somijas un Francijas. Superīgais vakara noslēgums mums deva iespēju uzzināt, ka par godu Ipras kaujām 20:00 tiek pūsta šī taure, kura kara laikā katru dienu signalizēja kauju sākumu un beigas.

Mums bija brīnišķīga iespēja iepazīties ar Komiņas-Varnetonas pilsētas mēri, kura par tādu kļuva pagājušā gadā un ir ļoti populāra.

Mēs apguvām dažādu tautu, piemēram, itāļu, beļģu, somu un franču dejas. Bērnu un skolotāju pavadībā, jautrā noskaņā. Uzzināju, ka Red Bull tiešām spēj celt spārnos.

Lai gan bija auksti, bet tomēr redzējām, kā jebkādos siltuma apstākļos var izveidot sniegu, lai cilvēki arī citos gadalaikos spētu izbaudīt ziemas priekus, slēpojot un braucot ar snovborda dēli.

Pēdējā pilnā diena ar visiem kopā noteikti paliks atmiņā, jo to mēs varējām pavadīt skaistajā pilsētā Brige (Bruges). Izpētījām šo pilsētu ar foto orientēšanās palīdzību, kas, manuprāt, ir izcils veids, kā iepazīt jaunu pilsētu. Devāmies izbraucienā ar laivu pa Briges kanāliem, kas pavēra skatus uz vietām, kuras no sauszemes nav iespējams aplūkot tā, kā no šiem kanāliem.

Briselē mums bija lieliska iespēja apmeklēt Eiropas Parlamentu. Lai gan mums nebija tik daudz laika, lai visu sīki un smalki izpētītu, tomēr priekšstats un iespaidi ir paliekoši.

Lielās un smagās atvadas. Asaras smiekli un atmiņas par visu, kas kopā piedzīvots. Kopumā mani iespaidi un emocijas ir neaprakstāmas, es esmu ļoti pateicīga, ka man bija iespēja iegūt šādu pieredzi un esmu pateicīga par savu foršo kompāniju. Šī noteikti ir pieredze, kas dzīvē noderēs.’

Alīna Paula Ķirse: ‘GAYA projekta ietvaros nedēļu pavadīju Beļģijā. Tur es iepazinu ļoti foršus vienaudžus, mēs apmainījāmies ar iespaidiem katrs par savu valsti, guvām jaunas prasmes gan valodās, gan klimata jautājumos un risinājumos.

Veidojām iespējamus māju projektus pie dažādām klimata pārmaiņu skartām vietām, piemēram, upes tuvumā. Šajā uzdevumā bija jādomā par mājas būvi tā, lai to neskartu, piemēram, plūdi.

Lai gan darba bija diezgan daudz, mēs paspējām arī nedaudz apskatīt Beļģiju. Kopā redzējām četras pilsētas: Comines-Warneton, Ipru, Brigi un Briseli. Comines-Warneton bija pilsēta, kur bija mūsu naktsmītne, tā bija diezgan maza, taču īpašu šo vietu padarīja tas, ka, pārejot pāri blakus tekošajai upītei, uzreiz iekāpu Francijā.

Visskaistākais Brigē bija brauciens ar kuģīti pa cauri tekošo kanālu. Briselē manis interesantākais likās Eiropas Parlaments.

Iprā liels pārsteigums bija viņu tradīcija katru vakaru pūst tauri. To viņi dara jau kopš 1928.gada par piemiņu Pirmajā pasaules karā kritušajiem.

Projekts bija ļoti pamācošs un daudzpusīgs. Piemēram, mēs ne tikai apguvām jaunas lietas par un ap klimatu, bet arī iemācījāmies dažas frāzes franču valodā, piemēram, j m’appelle Alīna(mani sauc Alīna), bet beļģiem iemācījām dažas vienkāršas frāzes latviešu valodā, piemēram, Kā tev iet?

Jānis Biernis ‘Nedēļa Beļģijā.

Jums varētu likties, ka nedēļas laikā neko daudz nevar iespēt, bet ir gluži otrādi. Mēs paspējām iepazīt gan Beļģijas kultūru, ēdot vietējos ēdienus, gan vietējos iedzīvotājus, dzīvojot ar viņiem viņu ierastajā vidē. Manuprāt, beļģiem raksturīgi ir daudz jokot un būt dāsniem. Katrai maltītei tie piedzer klāt vietējo alu un ļoti bieži ēd ceptus kartupeļus, kas ir viņu tradicionālais ēdiens. Neiztikt arī  bez mīlas dzirkstīm, kuras uzvirmoja biedru starpā, bet par nožēlu, mīla ātri izdzisa.

Tādā pasākumā būtu jāpiedalās ikkatram, kurš grib uzlabot savas komunikācijas prasmes. Pat man, kā intravertam cilvēkam, to izdevās izdarīt.

Atziņa: ar cilvēkiem, kurus vairs nekad mūžā nesatiksi, ir vieglāk uzsākt sarunu, jo viņu viedoklis Tevi neietekmēs.’

Dalīties ar