Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Hromatogrāfija – vielu atdalīšanas metode

13. septembrī atsākās Jauno ķīmiķu skolas nodarbības. Arī šajā mācību gadā nodarbības notiks vienu reizi mēnesī un tās vadīs Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes pasniedzēja Lauma Buša.

Vielu izdalīšana no maisījuma ir viens no ķīmiķu uzdevumiem. Skolā varam veikt vienkāršas maisījumu sadalīšanas metodes – filtrēšanu, iztvaicēšanu, u.c., taču šajā nodarbībā varējām uzzināt par mazliet sarežģītāku metodi – hromatogrāfiju. Paši veicām augu paraugu ekstraktu iegūšanu, izmantojot organiskus šķīdinātājus. Pētījumos izmantojām spinātus – dažām grupām tie bija svaigi, dažām – kaltēti.

Nodarbības sākumā iepazināmies ar hromatogrāfijas būtību, veicot papīra hromatogrāfiju, bet spinātu ekstraktu sadalījām, izmantojot kolonnu hromatogrāfiju. Kolonna bija ļoti rūpīgi jāsagatavo – jāpiepilda ar alumīnija oksīdu. Tad tajā varēja liet iegūto spinātu ekstraktu un vērot, cik un kādus pigmentus tas satur. Darbs prasīja precizitāti, un tikai dažiem izdevās iegūt 3 dažādus pigmentus.

Šādas nodarbības uzlabo precizitāti un vēlmi darboties arī turpmāk. Ar nepacietību gaidīšu nākamās Jauno ķīmiķu skolas nodarbības.

Lūcija Mende 11.a klase

Dalīties ar