Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Jauno juristu skolas nodarbība Valsts ekspertīžu birojā 2019. gada 12. martā

Šoreiz apmeklējām ļoti interesantu iestādi – Valsts tiesu ekspertīžu biroju. Diena bija ļoti interesanta,  izglītojoša un ļāva ieskatīties, kas vispār norisinās šajā birojā un kāda ir tā ikdiena.

Mūsu apmeklējuma sākumā Valsts tiesu ekspertīžu centra vadītāja vietnieks Raimonds Apinis mums ar prezentācijas palīdzību sniedza nelielu informāciju par to, ko redzēsim un kā šī iestāde atšķiras no citām sev līdzīgām. Turpinājumā, sadaloties grupās, varējām iepazīties ar dažādiem ekspertīžu veidiem. Mēs izstaigājām visus trīs stāvus, kuros bija izvietotas laboratorijas un citas telpas, kur veic ekspertīzes. Sākām ar autotehnisko ekspertīzi, kur redzējām, ar kādiem materiāliem ir jāstrādā, kā ar datorprogrammu palīdzību var atainot negadījumu un no tā secināt vajadzīgo. Tālāk devāmies uz reljefo identifikācijas zīmju izpētes telpu, kur  mēs iepazināmies ar veidiem, kā tiek viltotas numurzīmes un ar kādām metodēm tās var atšķirt no orģinālajām. Uzzinājām vairāk par lingvistisko un rokrakstu ekspertīzi, rokrakstu īpatnībām un to, kā sevi pasargāt no paraksta viltošanas. Bijām arī dažādās laboratorijās, kur mūs iepazīstināja ar augsnes ekspertīzi, botānisko ekspertīzi, šķiedru materiālu un dzīvnieku matu izpēti un ķīmisko ekspertīzi. Atbildīgais eksperts mums parādīja, kādas ierīces tiek izmantotas ķīmiskā sastāva noteikšanai, ar kādām programmām tiek uzrādīti rezultāti un ko eksperts var no tiem secināt.  Redzējām, ar kādām ierīcēm var veikt daktiloskopisko ekspertīzi un kā ar tās palīdzību noteikt pirkstu nospiedumu sakritību. Dokumentu tehniskajā izpētē iepazināmies ar dažādiem veidiem, kā cilvēki mēģina viltot dokumentus un kā var ieraudzīt atšķirības starp viltotu un īstu dokumentu. Protams, mēs redzējām arī citus ekspertīžu veidus, kas  bija viens par otru interesantāki.

 Šī bija ļoti lieliska iespēja saprast, cik liela daļa Valsts tiesu ekspertīžu biroja ikdienas ir ekspertīžu rakstīšana, kā ekskursijas beigās dzirdējām, tikai daļa no visa darba ir izpēte, jo tas viss ir korekti jāpieraksta. Guvām labus iespaidus un jaunas zināšanas, kā arī lieliski pavadījām dienu.

Līga Ozola, VVģ 10. B klases skolniece

Dalīties ar