Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Šī gada 9. oktobrī Jauno juristu skola

Šī gada 9. oktobrī  Jauno juristu skolas ietvaros devāmies izbraukumā uz Rīgu. Lai gan bija jāizbrauc diezgan agri, tas netraucēja visu ceļu autobusā skanēt smiekliem un aizrautībai.

 

Rīgā pirmā vieta, kuru apskatījām, bija Latvijas Republikas Augstākā tiesa. Tur mūs sagaidīja Baiba Kataja, kas ir šīs iestādes preses sekretāre. Izgājuši drošības pārbaudi, mēs apskatījām vēsturisko zaļo zāli, kur mūsdienās pulcējas ministri. Šī zāle tiešām bija unikāla, un mēs nevarējām beigt brīnīties par pūlēm, kas pieliktas, lai šī zāle izskatītos tieši tā, kā agrāk. Pēctam visi sapulcējāmies lielajā tiesu zālē, kur satikāmies ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Ivaru Bičkoviču. Viņš mums sniedza izsmeļošu ieskatu tiesu dzīvē, pastāstīja par jurista, advokāta un tiesneša ikdienu, izskaidroja, kā atšķiras rajona, abgabala un Augstākā tiesa un to funkcijas. Bičkovičs atbildēja uz visiem uzdotajiem jautājumiem. Vēl apskatījām mazāko tiesu zāli, zāli, kuru izmanto krimināllietām. Bija interesanti redzēt visas detaļas, kas nodrošina liecinieka aizsardzību. Pēdējais, ko Augstākajā tiesā apskatījām, bija muzejs. Baiba Kataja izstāstīja, kā tas ir iekārtots, un kas tajā atrodas. Muzejs bija kā informācijas koncentrācijas centrs, un tieši tas visvairāk patika visiem skolēniem. Varbūt intresi piesaistīja tieši iespēja aplūkot restes, kas agrāk atradās krimināllietu zālē. Augstākā tiesa vairs nešķita kā parasta ēka, jo kopā izstaigājot gaiteņus, kaut nedaudz mēs sajutām ikdienas soli.

Diena turpinājās Juridiskajā koledžā, kur mēs satikāmies ar tās direktoru Tālavu Jundzi, kurš  izstāstīja par Juridisko koledžu un nākotnes iespējām, mācoties šeit. Viņš stāstīja, ka jurista profesija nemaz nav tāda, kā to rāda filmās. Juristam ir jāmeklē pierādījumi arī  arhīvos un ir vajadzīga pacietība un neatlaidība. Direktors atainoja visu, ko var iegūt mācoties Juridiskajā koledžā.

Kopumā izbraukums bija izdevies, jo mums bija iespēja tiešām izprast jurista profesiju no jauna skatapunkta, un katrs no mums atrada ko tādu, kas patika un piesaistīja uzmanību.

Līga Ozola 10.b klase

Dalīties ar