Valmieras Valsts ģimnāzija
Valmieras Valsts ģimnāzija

Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēni Francijā

 ‘Ceļošana bagātina mūsu dzīvi, mūs māca, palīdz cienīt citas kultūras, sadraudzēties, bet vissvarīgākais – tā veicina starptautisko sadarbību un mieru visā pasaulē’, tā teicis izcilais franču fantasts Žils Verns . 

Laikā 12.-19. novembrim Valmieras Valsts ģimnāzijas 12.a klases skolēniem bija iespēja doties mācību braucienā uz rakstnieka dzimto reģionu Nanti, lai pētītu mūsu patērētājsabiedrības paradumus. Vizīte notika Erasmus+  projekta GAYA ietvaros.

Francijā jaunieši ne tikai piedzīvoja Franciju, tās cilvēkus un kultūru, bet arī prezentēja paveikto – savus projektus skolas darbam ar ilgtspējas jautājumiem; starptautiskās grupās diskutēja par mūsu patēriņa paradumiem, kā arī pētīja vietējo pieredzi.

Harijs Liepiņš

Francijā ieguvām daudz jaunu zināšanu par vidi un projektiem, kurus  realizē mūsu partnerskolas citās valstīs, piemēram, ieviešot ūdens uzpildes stacijas skolās ar pārstrādātām pudelēm, jā arī par jauna tipa miskastēm Beļģija. Mēs iemācījāmies pāris frāzes franču valodā, izveidojām draudzīgās attiecības ar itāļiem, somiem u.t.t .

Semināros strādājām starptautiskā vidē, jo grupās bija dalībnieki no dažādām valstīm. Modelējām situācijas un domājām par to sekām –  kas notiktu ja no zemes virsas sekundes laikā pazustu visa naftas produkcija.

Visspožākais mirklis tomēr bija projekta dalībnieku iniciēts pikets pie pilsētas domes, lai parādītu savu attieksmi pret atcelto tikšanos ar pilsētas mēru.

 Roberts Jēgers

Projekta ‘Gaya’ ietvaros uzsvars tika likts uz pārmērīgu patēriņu un grupās, kurās strādāja pārstāvji no dažādām valstīm,  centāmies izdomāt risinājumus šai problēmai.

Mājasdarbā katrai valstij bija jāsniedz ieskats, kā viņi dažādos veidos saudzē dabu, no kā varēja uzzināt dažādas labas idejas, kā piemēram, rīkot lietoto preču tirdzniecību skolā vai iekārtot ūdens uzpildes staciju. Mēs iepazīstinājām arī saviem projektiem, kuru domāti, lai palielinātu skolēnu izpratni par klimata pārmaiņu sekās un ilgtspējības jautājumiem.

Katrai valstij bija jāizdomā aktivitāte, kas sniegtu ieskatu valsts kultūrā. Īpaši liels pārsteigums bija polinēzieši, kuri rādīja priekšnesumu, demonstrējot tradicionālajās dejas un dziesmas. Mums bija iespēja apgūt viņu valodu kluso telefonu spēlē; pamēģināt, cik labi veicas, izpildot viņu dejas. Mēs pat mēģinājām dziedāt polinēziešu  valodā.

Tikšanās pēdējā dienā apskatījām Nanti, kur apmeklējām memoriālu, kas atklāj vergu tirdzniecības nodarīto postu. Staigājot pa pilsētu, uz trotuāra var redzēt dažādu kuģu nosaukumus, kuri tika izmantoti vergu transportēšanai.

Nils Pauls Ozols

Iemācījāmies, ka doma par elektriskajiem vai ūdeņraža auto kā risinājumam klimata izmaiņu radītajām sekām, nav taisnība. 7 no 12 zemes vērtību sfērām mēs (cilvēce) ekspluatējam daudzas reizes vairāk, nekā daba atļauj ilgtermiņā, ko ir gandrīz neiespējams izlabot pēc tā brīža, kad ir pārkāpta līnija. Mēs pašlaik dzīvojam tā, kā mēs varētu, ja būtu divas zemeslodes, tāpēc vajag sagatavoties dzīvot kā pirms industriālas revolūcijas un cerēt, ka mēs būsim starp tiem, kas izdzīvos pārmaiņu starp ērām un ēdiena trūkumu.

Uzzinājām, ka 2050 gadā zemes virsma būs sasilusi par ~+3C°, kas garantēs neapstādināmu ķēdes reakcijas sākumu, kuras ietekmē, liela daļa no pasaules pārtuksnešosies.

Artūrs Linde

Mēs ar klasesbiedriem piedalījāmies projekta ‘GAYA’ partnerskolu tikšanās seminārā, kurš šoreiz notika Francijas vidusdaļā netālu no Nantes – Šalansā.  Mums bija iespēja apskatīt arī Francijas galvaspilsētu Parīzi – apskatījām Eifeļa torni, Truimfa arku un Parīzes centru.

Nākamajā rītā devāmies uz Nanti, kur mūs sagaidīja projekta dalībnieki. Visu nedēļu mācījāmies par vides jautājumiem, aprites ekonomika, klausījāmies lektorus un apspriedām risinājumus vides problēmām. Lai tuvāk iepazītos ar ilgtspējīgu ražošanu, devāmies uz saimniecību, kurā audzē delikatesi – austeres, kas ir neatņemama franču kulinārā mantojuma sastāvdaļa. Mums bija pašiem iespēja pārliecināties par to, kā tās garšo. Lai izteiktu savu attieksmi pret pilsētas mēru, piedalījāmies piketā. Es ieteiktu visiem piedalīties šāda veida projektos.

Dalīties ar