Valmieras Valsts ģimnāzijai ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Hānas ģimnāziju Vācijā https://gymhaan.de/ Katram šis ģimnāzijas skolēnam vienreiz jāpiedalās apmaiņas programmā. Tāpēc decembrī devāmies apmaiņas braucienā uz Vāciju. Dzīvojām vācu ģimenēs, kuras mūs ļoti viesmīlīgi uzņēma. Ģimenēs savā starpā runājāmies angliski.
Vācu ģimnāzijas piedāvāta programma bija ļoti intensīva un daudzpusīga. Mums bija iespēja iepazīties ne tikai ar ikdienu skolā, bet arī apmeklēt pasākumus un nodarbības ārpus skolas.
Pirmajā dienā apmeklējām divas mācību stundas, kurās vērojām, kā skolēni apgūst latīņu valodu, franču, spāņu, angļu valodas. Secinājām, ka skolas abās valstīs īpaši neatšķiras. Tad apmeklējām pieņemšanu pie Hānas pilsēta mēra un skolas direktores. Kopā ar mums skolā apmaiņas programmā bija arī skolēni no Horvātijas, Nīderlandes, Itālijas un Rumānijas. Pēc iepazīšanās pozējām lielās grupas foto. Lai labāk iepazītos, vakarā sadalījāmies jauktās grupās ar vāciešiem un sacentāmies boulinga spēlē.
Otrdien braucām uz skaisto Ķelni, apmeklējām vareno Ķelnes Doma baznīcu. Lai uzkāptu Ķelnes katedrālē, bija jāpārvar 550 pakāpieni. Toties tad varēja pilnībā izbaudīt skaisto skatu un taisīt bildes. Pie katedrāles bija jauks Ziemassvētku tirdziņš. Ap pēcpusdienu devāmies uz Bonnas vēstures muzeju, kurā uzzinājām par 2. Pasaules kara notikumiem, un tam sekojošo Austrumvācijas okupāciju un Berlīnes mūri.
Trešdien aizbraucām uz neandertāliešu muzeju, kur mums bija iespēja mest šķēpus, kā to darīja tajos – senajos laikos. Mērķis bija trāpīt pa alni/briedi. Uzzinājām arī par neandertāliešu atklāšanu, dzīves veidu un cilvēces turpmāko attīstību.
Ceturtdien bijām Diseldorfā, apmeklējām lielo un populārā WDR studiju ēku. Uzzinājām, kā top raidījumi, cik daudz cilvēku ir iesaistīti, cik ļoti daudz naudas tam nepieciešams. Pēc ekskursijas pa ēku mums bija dota iespēja orientēties pa Diseldorfu, kur varēja uzzināt tās vēsturi. Orientēšanos īpaši atviegloja google.
Brīvo laiku pavadījām, apmeklējot Ziemassvētku tirdziņus.
Piektdien Hānas ģimnāzijā apmeklējām mums organizētu semināru par Vāciju, lielākajām pilsētām, federālajām zemēm. Radošajā nodarbībā zīmējām maisiņus ar saviem dizainiem, pēc tam ar vāciešiem ēdām pašu gatavotās vafeles, kā arī skatījāmies bildes, kuras tika uzņemtas šis nedēļas laikā.
Sestdien diemžēl bija jābrauc prom, taču vācu skolēni brauks uz Valmieras Valsts ģimnāziju marta beigās.
Vēlamies arī pateikt ļoti lielu paldies vācu valodas skolotājai Mārītei Jēkabsonei par plānošanu un organizēšanu.
Autori – Valters Everts, Megija Dambe un Rasa Ruka
Elizabete Amanda 9.b – Es uzzināju par vācu izglītības sistēmu un skolām, kā arī interesantas lietas un faktus par Vāciju, arhitektūru, vēsturi. Man interesanti likās, ka viņiem pasniedz latīņu valodas stundas, ka bērniem ir lielāka disciplīna, stingri noteikumi attiecībā uz telefoniem. Mani pārsteidza tas, ka vācieši neēd lielas, siltas pusdienas, bet maizītes un uzkodas. Stundas ir par piecām minūtēm garākas (45min) starpbrīži īsāku (5min). Man kopumā ļoti patika viss brauciens un cilvēki.
Megija 8.b – Kopumā esmu ļoti apmierināta ar savu piedzīvoto, jaunajiem draugiem un iegūto pieredzi. Pavasarī vācieši brauks uz Latviju un iepazīs mūsu tautu. Nevaru jau sagaidīt!
Rasa 9.c – Redzēju, ka var dzīvot citādāk, un man ļoti patika. Īpašs pārsteigums bija 6.decembris – Sv. Nikolaja diena, kad pamodāmies, bet Sv. Nikolajs (vācu ģimene) mums bija sarūpējusi saldumus. Man ļoti patika arī Okupācijas muzejs Bonnā. Ļoti daudz uzzināju par Vācijas neseno vēsturi. Jāatzīst, ka mūs skola, kas izskatās pēc Harija Potera skolas, ir daudz skaistāka.
Eliana 9.c – Uzzināju, ka Vācijā ir ļoti jauki cilvēku. Vācu skola ir ļoti līdzīga mūsu skolai.
Liāna 8.b – Ieguvu jaunas zināšanas par Hānu un tās mazo vecpilsētu, kur atrodas skaista pils no senajiem laikiem kā arī iepazinu diezgan lielu ciematu Gruiten, kur ir ļoti burvīgas un skaistas atjaunotas mājas. Apskatīju daudzus muzejus. Viens no tiem bija muzejs par senlaiku galda piederumiem. Nogaršoju arī daudzus jaunus ēdienus!
Valters 8.b – Visvairāk man patika spēlēt boulingu, jo tā bija iespēja pavadīt laiku kopā ar vāciešiem. Ķelnes katedrāli bija ļoti apburoša un skaista. Sagaidīšana bija ideāla, jo mūs sagaidīja ar priecīgu garastāvokli.
Vita 9.c – Vācijā sapratu, ka viņiem tur ir ļoti jaukas un labsirdīgas ģimenes, ar kurām var izrunāties. Nebija grūti saprast, par ko viņi runā vāciski. Ja es kaut ko nesapratu, tad vienmēr noskaidroju, un pat pati runāju vāciski. Šis Vācijas brauciens tiešām palīdzēja uzlabot gan vācu valodas, gan angļu valodas prasmes. Vienīgā lieta, ko nesapratu, bija viņu mīla pret gāzētu ūdeni un maizi, ko viņi ēda/dzēra katru dienu.
Jānis 8.a – Man Vācijā patika viss, jo viesğimene bija ļoti draudzīga. Mani skolā pārsteidza tas, ka tur māca latīņu valodu. Es uzzināju arī par Vācijas vēsturi, piemēram, par dzīvi Hitlera laikā.
Markuss Mareks 8.a – Mani vācu skolā pārsteidza tas, ka viņiem jāmācās latīņu valoda. Vācu skolēniem ir viena brīva stunda, kurā viņi mācās paši bez skolotāja.
Rojs 9.c – Es uzzināju, ka vāciešiem māca latīņu valodu. Vislabāk man patika Diseldorfā, jo mums bija brīvais laiks, kurā varēja apskatīt pilsētu.
Marija Anna 8.a – Man ļoti patika, ka daži skolotāji ar mums runāja angliski. Patika, ka mēs savā starpā komunicējām. Tas nemaz nebija tik grūti.
Alīna 10.b – Šī nedēļa Vācijā ne tikai ļāva atslābināties un atpūsties no ikdienišķās rutīnas, bet arī iemācīja īsā laika periodā iepazīt daudz jaunu cilvēku, kā arī būt patstāvīgākam. Prieku sagādāja arī apskatītās vietas, kuras iepriekš bija redzētas vien bildēs.
Estere 8.a – Vācijas brauciena laikā es uzlaboju savas angļu valodas zināšanas, iemācījos socalizēties ar cilvēkiem. Pārsteidza tas, ka skolā māca latīņu valodu, bet franču valodas skolotājs stundas laikā nerunāja franciski.
Lauma 8.a – Mani arī ir pārsteidza, ka skolā viņi mācās franču un latīņu valodu. Aplaudēšanas vietā viņi sita pa galdu. Tas bija nedaudz neierasti. Vācijā pusaudži pārsvarā nevis iet ārā, bet iet pie kāda ciemos.
Viktorija Estere 9.c – Mani pārsteidza tas, cik interesanta bija vāciešu skola, ļoti interesanti bija paskatīties, kā izveidots apaudzis autobuss, kas it kā bija iekšā, bet it kā nē. Vislabāk man patika, cik visi draudzīgi bija cilvēki, arī rumāņi sveicinājās, tas bija ļoti jauki. Par vāciešu skolu uzzināju to, ka viņiem ir īsāki starpbrīži, garākas stundas un citādāka vērtēšanu sistēma
Valters 8.a – Es uzzināju to, ka vācu un latviešu skolas ir līdzīgas, bet ir dažās atšķirības, piemēram, vasaras brīvdienu garums, stundu garums un starpbrīžu garums.